Czym są pożyczki społecznościowe?

Czym są pożyczki społecznościowe

Czym są pożyczki społecznościowe ? To nowy sposób zawieranie umów między klientami prywatnymi lub klientami prywatnymi a firmami w celu pożyczania oraz inwestowania pieniędzy on-line. W języku angielskim pożyczki społecznościowe znane są pod pojęciem “social lending”. Jest to taka forma kredytowania, która pozwala na bezpośrednie finansowanie firm lub osób prywatnych przez inwestorów indywidualnych. W procesie tym nie uczestniczą instytucje bankowe lub parabankowe. Serwisy pożyczek społecznościowych to zbiór użytkowników, którzy chcą pożyczyć określoną sumę pieniędzy. A zarazem innych użytkowników, którzy chcą zainwestować swoje wolne środki.

Model w którym o możliwościach kredytowych firm decydują banki lub instytucje parabankowe jest na wyczerpaniu. Niejasne zasady liczenia zdolności kredytowej, sprzedaż kredytów w pakietach z ubezpieczeniami i produktami regularnego oszczędzania, wysokie koszty obsługi długu. Wszystkie te elementy tworzą naturalną niszę dla bezpośrednich kredytów społecznościowych. Oprocentowanie pożyczki społecznościowej jest niewiele większe niż standardowego kredytu w banku. Nie wiąże się natomiast z rygorystyczną polityką liczenia zdolności kredytowej oraz tzw. “up sellem”, czyli do sprzedażą innych, drogich produktów finansowych. Dla inwestora indywidualnego jest to skuteczna forma zarabiania na posiadanym kapitale znacznie więcej niż na tradycyjnych lokatach bankowych lub niejasnych konstrukcjach lokat strukturyzowanych. Oprocentowanie w skali roku może wynieść nawet 15-20%, w zależności od zweryfikowanego lub deklarowanego poziomu ryzyka niespłacalności ze strony pożyczkobiorcy.

W ramach obustronnych umów między inwestorami a pożyczkobiorcami preferowane są dodatkowe zabezpieczenia, np. zastaw posiadanej przez finansowanego hipoteki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *