Jak działają pożyczki społecznościowe?

Platforma social lending łączy klientów zainteresowanych inwestycją z wysokim zwrotem z klientami, którzy poszukują finansowania dla swoich celów. Poniższe informacje mają na celu przybliżenie Ci tego, jak działają pożyczki społecznościowe. Inwestorzy otrzymują zysk znacznie przewyższający standardowe oprocentowanie depozytów, oscylujący na poziomie 10-15% w skali roku. Gwarancją zaangażowanego kapitału może być zabezpieczenie od strony pożyczkobiorcy na posiadanej hipotece, maszynach lub innych aktywach, związane jest to z potencjalnym ryzykiem niewypłacalności zaciągających kredyty. Umowy podpisywane są bezpośrednio między inwestorem a pożyczkobiorcą. Inwestorzy nie ponoszą żadnych opłat związanych z lokowanie środków w pożyczki społecznościowe.

Jak działają pożyczki społecznościowe?

Pożyczkobiorcy otrzymują gotówkę szybko i bezpośrednio od inwestorów. Umowa zawierana jest między nimi, bez udziału innych firm. Kwota kredytowana może być wypłacona w całości przez jednego z inwestorów lub w mniejszych częściach przez kilka osób. Pożyczkobiorcy ponoszą koszt oprocentowania kredytu, oscylujący na poziomie 10-15% w skali roku oraz prowizję dla portalu, który pozyskuje inwestorów. Prowizja wynosi ok. 10% i zazwyczaj podlega negocjacjom. Parowanie inwestorów z pożyczkobiorcami działa następująco:
  1. Klienci zainteresowani kredytem wypełniają prosty formularz na platformie pożyczek społecznościowych
  2. Platforma ocenia ryzyko, rating kredytowy i przypisuje odpowiednie stopy procentowe dla pożyczkobiorcy i jego żądanej kwoty. Analiza zdolności klienta jest procesem zautomatyzowanym i ręcznym, w zależności od typu serwisu.
  3. Zakwalifikowani kandydaci otrzymują oferty od inwestorów w formie docelowej propozycji lub aukcji, w zależności od konstrukcji ogłoszenia
  4. Konkretne propozycje pożyczki nie podlegają negocjacjom
  5. Aukcje to licytowanie danej pożyczki wśród inwestorów, biorąc pod uwagę takie parametry jak oprocentowanie, suma pokrycia całej pożyczki, etc.
  6. Umowa jest zawierana między pożyczkodawcą a inwestorem lub inwestorami
  7. Pieniądze są przelewane bezpośrednio na konto pożyczkobiorcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *