Pożyczka społecznościowa a bank

Pożyczka społecznościowa a bank. Źródło powstania pożyczek społecznościowych. Pożyczki peer to peer to sposób finansowaniu lub inwestycji między osobami fizycznymi lub firmami, a osobami fizycznymi bez pośrednictwa banków. Idea narodziła się w Wielkiej Brytanii, czyli finansowej stolicy Europy. Klienci i instytucje, zmęczone systemem bankowym i zbytnio  obarczone ciężarem kosztów związanych z finansowaniem banków, postanowiły znaleźć skuteczny sposób na obniżenie rat procentowych. Brak zaufania w brytyjskim sektorze bankowym od początku kryzysu kredytowego w 2008 roku, w połączeniu z wysoką stopą oprocentowania kredytu i niskich zwrotów oszczędnościowych, pomógł rozkwitnąć segmentowi social lending. Kilku dużych graczy dołączyło do branży na przestrzeni ostatnich kilku lat (również w Polsce) i obecnie rynek rozwija się z przytłaczającym tempie. Banki patrzą z niepokojem na rewolucję.

Pożyczka społecznościowa a bank

Pożyczki społecznościowe zrewolucjonizowały rynek kredytów indywidualnych, choć należy pamiętać, że ta rewolucja się wciąż rozpędza. Pominięcie banku w łańcuchu procesowym kredytowania pozwoliło na obcięcie wszelkich korporacyjnych kosztów. Rata kredytu nie musi już starczać na utrzymanie licznych biurowców i uzbrojonej w krawaty armii bankierów. Banki z w koszty udzielenia pożyczki wliczają koszty związane z utrzymaniem setek oddziałów, rzeszy pracowników oraz systemów IT niezbędnych do działania systemu. Oprocentowanie pożyczki społecznościowej jest mniejsze niż to, jakie uzyskamy w banku. Dodatkowo nie wiąże się z rygorystyczną polityką zdolności kredytowej.

Klient nie jest atakowany „up sellem”, czyli obowiązkowym dokupieniem pozostałych, drogich produktów finansowych. Odpowiednie regulacje prawne umożliwiają bezpieczne otrzymanie pożyczki lub też inwestycję własnych środków. Wszystko to bez udziału banku. Więc pożyczka społecznościowa a Bank? Lepsze niż lokata w banku. Tańsze niż kredyt gotówkowy. W zachodniej Europie więcej niż 50% pożyczek uzyskanych z social lending jest zaciągana na spłatę zobowiązań wobec banków. Konsumenci obniżają ratę kredytu lub spłacają karty kredytowe poprzez zmianę sposobu finansowania. Wg badań przeprowadzonych w USA średnie oprocentowanie pożyczki gotówkowej wynosi 13,2% w skali roku, a prywatny inwestor może się spodziewać zwrotu na poziomie 9%. To znacznie korzystniejsza oferta niż ta, którą oferują banki. Zupełnie nie powinien dziwić fakt, że do pożyczek peer to peer przekonali się zarówno klienci szukający korzystniejszej oferty kredytowania oraz inwestorzy, dla których zysk z takiej inwestycji znacznie przekracza ten z depozytu bankowego.

Social lending

Social lending – przyszłość, która musi nadejść. Kryzys finansowy pokazał, że nasze oszczędności umieszczone w bankowych sejfach nie zawsze są bezpieczne. Klienci np. na Cyprze nie byli w stanie wypłacić swoich pieniędzy, ale równie dobrze mogło się to zdarzyć wszędzie. Pożyczki społecznościowe są finansowane przez grono inwestorów, dzięki temu ryzyko rozkłada się na wiele jednostek. Ryzyko nie jest wielkie, za co dodatkowo odpowiada system oceniania i rankingowania pożyczkobiorców. Wiele osób zastanawiało się, czy pożyczki społecznościowe przyjmą się na rynku, jednak można zauważyć, że ten segment finansów przybiera na sile z miesiąca na miesiąc. Coraz częściej uważany jest nie tyle jako alternatywa do pożyczek udzielanych przez bank, ale raczej jak jego następca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *