Rodzaje pożyczek społecznościowych

Rodzaje pożyczek społecznościowych:  pojawiły się w Polsce w 2008 roku. Wciąż zyskują na popularności i nieustannie rośnie liczba serwisów oferujących takie usługi. Pożyczki z segmentu social lending różnią się między sobą głównie pod względem wielkości transakcji zawieranych między uczestnikami, a także zakresem ochrony pożyczkodawców i osób ubiegających się o pożyczkę. Jakie są więc rodzaje pożyczek społecznościowych?

Bezpieczeństwo.

W zależności od polityki serwisów social lending istnieją różne formy zabezpieczenia mające na względzie zadbanie o bezpieczeństwo.

 • Weryfikacja danych pożyczkobiorców. To podstawowa metoda gwarantująca rzetelność pożyczkobiorców. Obejmuje między innymi:
  • Przelew weryfikacyjny z rachunku osobistego
  • Skan dowodu osobistego
  • Logowanie do portalu społecznościowego
 • Stopniowe zwiększanie możliwej kwoty pożyczki. Im dłuższa historia pożyczkobiorcy, im więcej pożyczek spłacił w terminie i im dłużej jest obecny na terminie, tym o większą kwotę może się ubiegać.
 • Czarna lista nieterminowych użytkowników. Skutecznie wyklucza z obiegu nierzetelnych klientów z którymi nie warto współpracować.
 • Serwisy zalecające rozproszenie środków. Jak mówi odwieczna zasada inwestorów: nigdy nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka. Serwisy przypominają o odpowiedzialnym inwestowaniu.

Wielkość inwestycji.

Serwisy różnicują się też ze względu na kwoty pożyczek i ich przeznaczenie. Jeśli jesteś inwestorem lub pożyczkobiorcą wybierz firmę dostosowaną do Twoich potrzeb.  

 • Peer-to-peer. To finansowanie wśród określonych społeczności, znajomych, a także bezpośrednio między inwestorami, a klientami potrzebującymi gotówki. Motywy pożyczki są bardzo różne, jednak zazwyczaj są to mniejsze kwoty na jakiś konkretny cel. Charakteryzują się większa liczbą inwestorów o średniej zasobności portfela.
 • Aniołowie biznesu. Grupa bardzo zamożnych osób zapewnia fundusze dla debiutujących przedsiębiorców lub biznesmenów planujących ekspansję działalności. Czasem aniołowie biznesu łączą się w grupy lub sieci dysponujące pokaźnymi środkami. Oprócz gotówki są również w stanie zaoferować porady i fachową wiedzę. Często sami są przedsiębiorcami i znają trudy związane z prowadzeniem własnej działalności.

Rodzaje pożyczek społecznościowych

 

Zamierzając inwestować własne środki lub zaciągając pożyczkę na platformie social lending warto najpierw zapoznać się z jej dokładną ofertą oraz warunkami umowy dotyczącymi kredytu i obecności na serwisie. Warto rozejrzeć się wśród ofert i znaleźć taką, jaka w pełni będzie pasować do naszych potrzeb i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *