Zabezpieczenia dla inwestorów

Żadna pożyczka nie jest całkowicie pozbawiona ryzyka, jednak pożyczki peer-to-peer charakteryzują się stosunkowo wysoką spłacalnością oraz nikłą szansą na utratę zainwestowanego kapitału. To dobra inwestycja, która gwarantuje stały, pasywny dochód. Inwestor może liczyć na 10-20% zwrotu z inwestycji w skali roku. Tego nie gwarantuje żadna lokata bankowa. Platformy social lendingowe robią wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa inwestycji. Każdy pożyczkobiorca jest starannie weryfikowany.

Zabezpieczenia dla inwestorów przy Pożyczkach Społecznościowych

Proces weryfikacyjny, któremu podlega każdy pożyczkobiorca obejmuje:
 • Przelew weryfikacyjny z rachunku osobistego
 • Weryfikacja dowodu osobistego
 • Weryfikacja numeru telefonu
 • Weryfikacja za pośrednictwem portalu społecznościowego
 • Weryfikację adresu zameldowania
 • Sprawdzenie, czy pożyczkobiorca nie widnieje w ogólnopolskiej bazie dłużników, BIK, KRD
 • Sprawdzenie, czy nie zalega ze składkami w US oraz w ZUSie.
Oprócz weryfikacji, kolejnym gwarantem spłacalności pożyczek są specjalne formy zabezpieczenia. Inwestor ma prawo żądać od pożyczkobiorcy takich dokumentów, jeżeli ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa inwestycji. Pożyczkobiorca chcąc uzyskać pożyczkę, musi się liczyć z takimi formami zabezpieczenia kapitału. 
 • Weksel in blanco. Pożyczki na weksel są znane już od dawna. Weksel to papier wartościowy, który wyraża bezwarunkowe zobowiązanie wystawcy weksla do spłaty sumy pieniędzy osobie wskazanej na dokumencie. In blanco, czyli bez wpisanej kwoty, jest bardzo skutecznym straszakiem na nieuczciwych pożyczkobiorców.
 • Zastaw pod nieruchomość. Gwarancją spłaty jest nieruchomość dłużnika, chyba nikt nie chciałby stracić swojego mieszkania..
 • Zastaw pod samochód.
 • Dobrowolne poddanie się egzekucji (tryb 777). To droga ekspresowa ku odzyskaniu należności. Wierzyciel posiadający takie oświadczenie dłużnika, chcąc zrealizować swoje roszczenia zwraca się do sądu rejonowego z prośbą o nadanie tytułu klauzuli wykonalności. Sąd rozpatruje wniosek w ciągu trzech dni. Z wnioskiem zawierającym klauzulę wystarczy udać się do komornika w celu egzekucji zobowiązania.
 • Poręczyciel, żyrant. W momencie niewypłacalności pożyczkodawcy, to żyrant zobowiązuje się do spłaty pożyczki. Poręczyciel w równym stopniu odpowiada za spłatę zadłużenia, co pożyczkobiorca.
 Wspólny interes. Pożyczkobiorcom zależy na dobrej renomie na platformach pożyczkowych oraz chcą uniknąć nieprzyjemności związanych z procesem windykacyjnym. Są świadomi dodatkowych, komorniczych kosztów. Pożyczkobiorcy to zwykli ludzie, których możesz spotkać na ulicy, borykający się z chwilowym brakiem gotówki. To wszystko sprawia, że zależy im na terminowej spłacie zadłużenia tak samo jak Tobie. Spłata zadłużenia leży w interesie zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. To gra do jednej bramki, co sprawia, że ryzyko inwestycji jest minimalne, a każdy z graczy wygrywa. Niech przemówi statystyka… Ponad 92% pożyczek zaciągniętych za pomocą serwisów społecznosciowych jest spłacanych w terminie. Spłacalność pożyczek społecznościowych jest, więc dużo wyższa niż spłacalność tradycyjnych kredytów konsumpcyjnych (zaledwie 84%). Odpowiednia dywersyfikacja oraz wybór odpowiednich kredytobiorców dodatkowo zwiększa szansę na odzyskanie odsetek w terminie. Odpowiednia strategia może doprowadzić skuteczność nawet do 100% !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *